Projektas „Mokyklų aprūpinimas gamtos ir technologinių mokslų priemonėmis“

Atgal į veiklų sąrašą

43. Vaško ir parafino lydymosi temperatūrų tyrimas

 Veiklos aprašas Atsisiųsti
 Aprašo priedas Atsisiųsti
 Mokinio veiklos lapas Atsisiųsti

Klasė, dalykas 7–8 klasės, chemija.
Numatoma veiklos trukmė Apie 30 min.
Ugdomi mokinių gebėjimai pagal Pagrindinio ugdymo bendrąsias programas. Gamta ir žmogus. 6.1. Sieti medžiagų agregatinių būsenų kitimus su atstumu tarp dalelių, turima dalelių energija. <...> 7.2. Tiriamų medžiagų savybes sieti su jų naudojimu ir poveikiu žmogui.
Mokinių pasiekimai pagal Integruoto gamtos mokslų kurso programą 5–8 klasėms 8.5.2.1. <...> Apibūdina medžiagų fizikines ir chemines savybes <...>.
Probleminė situacija ir veiklos klausimas Vaškas – tai natūralus polimerinis produktas, pagamintas bičių. Vašką gamina bičių darbininkių vaško liaukos, išsidėsčiusios apatinėje pilvelio dalyje (papilvėje). Bičių vaško sudėtyje yra pikio, žiedadulkių, daug karotinoidų (provitamino A), todėl jį naudinga kramtyti, nes sustiprina dantenas, iš dantenų „kišenių“ išvalo maisto liekanas, padeda kovoti su parodontoze. Bičių vaškas gali būti naudojamas kosmetikoje, medicinoje, daugelyje pramonės sričių. Išvalytas vaškas yra baltas ir panašus į parafiną. Tačiau parafinas yra sintetinamas iš naftos. Atskirti vašką nuo parafino galima matuojant jų lydymosi temperatūrą. Vaško lydymosi temperatūra yra 61–65 °C, o parafino – 50–57 °C. Pagal lydymosi temperatūrą galima atskirti ir kitokias medžiagas, nes kiekviena iš jų turi būdingą lydymosi temperatūrą. Kaip pagal lydymosi temperatūrą nustatyti, iš ko pagaminta žvakė?
Mokytojo veiklos siekiniai Lyginant fizikines medžiagų savybes nurodyti galimas taikymo sritis. Išmokyti matuoti temperatūrą temperatūriniu jutikliu.
Veiklos priemonės Temperatūros jutiklis* arba termometras*, plovimo butelis*, mechanikos rinkinys (laboratorinis stovas)*, spiritinė lemputė arba elektrinė plytelė*, cheminė stiklinė*, tinklelis virš degiklio*, mėgintuvėliai*, deginimo šaukštelis*, bičių vaškas, parafinas.