Projektas „Mokyklų aprūpinimas gamtos ir technologinių mokslų priemonėmis“

Atgal į veiklų sąrašą

5. Difuzijos tyrimas naudojant agaro kubelius

 Veiklos aprašas Atsisiųsti
 Mokinio veiklos lapas Atsisiųsti
 Medžiaga matematikai Atsisiųsti

Klasė, dalykas 7–8 klasės, biologija.
Numatoma veiklos trukmė Apie 45 min.
Ugdomi mokinių gebėjimai pagal Pagrindinio ugdymo bendrąsias programas. Biologija 2.1. Apibūdinti pagrindinius augalo ir gyvūno ląstelių sandaros panašumus ir skirtumus, susiejant su ląstelių veikla. <...> 2.3. Remiantis augalų, gyvūnų ir žmogaus pavyzdžiais paaiškinti medžiagų ir energijos apykaitą organizmuose.
Mokinių pasiekimai pagal Integruoto gamtos mokslų kurso programą 5–8 klasėms 8.3.2.1. <...> Remdamiesi žiniomis apie ląstelėje vykstančius procesus ir jų produktus, pagrindžia energijos ir medžiagų apykaitą ląstelėje.
Probleminė situacija ir veiklos klausimas Velykoms beveik kiekvienoje šeimoje dažomi margučiai. Kiaušiniai dažomi natūraliomis priemonėmis (samanų, medžių žievės, svogūnų lukštų nuovirais) arba maistiniais ryškiaspalviais sintetiniais dažais. Tačiau dažų molekulės, kiaušiniams mirkstant dažų tirpale, prasiskverbia ne tik į lukštą, bet ir per jo įtrūkius – taip nusidažo ir pats kiaušinio baltymas, jame atsiranda spalvotų vagelių, atitinkančių lukšto įtrūkį. Dar ilgiau laikant kiaušinius dažų tirpale, nusispalvina ir visas baltymas. Tačiau kiaušinius dažant per trumpai, tokie margučiai turės vos įžiūrimą atspalvį. Kodėl ilgiau dažant kiaušinius nusidažo ir jo vidus? Ar vištos kiaušinius reikia dažyti tiek pat laiko kiek ir stručio?
Mokytojo veiklos siekiniai 1. Paaiškinti difuziją kaip būdą, kuriuo ištirpusios medžiagos patenka į ląsteles. 2. Tiriant difuziją skirtingo dydžio kubeliuose įrodyti, kad ląstelės apsirūpinimo medžiagomis difuzijos būdu efektyvumas priklauso nuo ląstelės paviršiaus ir tūrio santykio.
Veiklos priemonės Cheminės stiklinės*, agaras*, vanduo, šaukštelis, peilis arba skalpelis (galima naudotis preparavimo rinkinio priemonėmis*), metileno mėlis* (arba maistiniai dažai), liniuotė, svarstyklės*, pirštinės, kaitinimo plytelė*, stiklinis butelis (greitpuodžio rinkinyje)*, matavimo cilindras, stiklinė lazdelė, Pastero pipetė*, laikrodis, Petri lėkštelės*.